Aluminium Alloy 7075 Datasheet
Aluminium Alloy 7075 is capable of high strength as developed by heat treating. It also has excellent properties at low temperatures. It is amongst the strongest aluminium alloy with comparable strength to steel
Applications for Aluminium Alloy 7075
- Aircraft fittings
- Aerospace and defence applications
Chemical Compositions of Aluminium Alloy 7075
| Element | Composition % |
|---|---|
| Silicon (Si) | 0.10 - 0.40 |
| Iron (Fe) | 0.10 - 0.50 |
| Copper (Cu) | 1.2 - 2.0 |
| Manganese (Mn) | 0.05 - 0.30 |
| Magnesium (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| Zinc (Zn) | 5.10 - 6.10 |
| Chromium (Cr) | 0.15 - 0.28 |
| Titanium (Ti) | 0.01 - 0.20 |
| Gallium (Ga) | 0.01 - 0.05 |
| Vanadium (V) | 0.01 - 0.06 |
| Aluminium (Al) | Balance |
Mechanical Properties of Aluminium Alloy 7075 - T651
| Property | Value |
|---|---|
| Proof Stress | 440 Min MPa |
| Tensile Strength | 572 MPa |
| Elongation at 50 mm | 4 Min % |
| Hardness Brinell | 155 HB |
| Please note that Mechanical Properties shown are for T651 temper | |
Aluminium Alloy 7075 Weldability
| Gas | Poor |
|---|---|
| Arc | Poor |
| Brazability | Poor |
| Resistance | Excellent |
Aluminium Alloy 7075 Fabrication
| Machinability | Good |
|---|---|
| Workability - Cold | poor |
Generic Physical Properties of Aluminium Alloy 7075
| Property | Value |
|---|---|
| Density | 2.81 g/cm3 |
| Melting Point | 635°C |
| Thermal Expansion | 23.6 ×10−6 /K |
| Modulus of Elasticity | 72 GPa |
| Thermal Conductivity | 130 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.0515 ×10−6Ω.m |
Download PDF Version
Download the full PDF version of the Aluminium Alloy 6082 T651