Aluminium Alloy 5754 Datasheet
Aluminium 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres. It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications
Applications for Aluminium Alloy 5754
- Treadplate
- Shipbuilding
- Vehicle bodies
- Marine Applications
- Drilling Rigs
- Transportation Equipments
- Fishing industry equipment
Chemical Compositions of Aluminium Alloy 5754
| Element | Composition % |
|---|---|
| Manganese (Mn) | 0.40 - 0.50 |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Copper (Cu) | 0.0 - 0.10 |
| Magnesium (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| Silicon (Si) | 0.0 - 0.40 |
| Zinc (Zn) | 0.0 - 0.20 |
| Chromium (Cr) | 0.05 - 0.30 |
| Titanium (Ti) | 0.0 - 0.15 |
| Others (Each) | 0.0 - 0.05 |
| Total (Each) | 0.0 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Balance |
Mechanical Properties of Aluminium Alloy 5754 - H114
| Property | Value |
|---|---|
| Proof Stress | 80 Min MPa |
| Tensile Strength | 190 - 260 MPa |
| Elongation at 50 mm | 12 Min % |
| Hardness Brinell | 52 HB |
| Please note that Mechanical Properties shown are for H114 temper | |
Aluminium Alloy 5754 Weldability
| Gas | Excellent |
|---|---|
| Arc | Excellent |
| Brazability | Poor |
| Resistance | Excellent |
Aluminium Alloy 5754 Fabrication
| Machinability | Average |
|---|---|
| Workability - Cold | Average |
Generic Physical Properties of Aluminium Alloy 5754
| Property | Value |
|---|---|
| Density | 2.66 g/cm3 |
| Melting Point | 600°C |
| Thermal Expansion | 24.0 ×10−6 /K |
| Modulus of Elasticity | 68 GPa |
| Thermal Conductivity | 147 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.049 ×10−6Ω.m |
Download PDF Version
Download the full PDF version of the Aluminium Alloy 5754 H114