Aluminium Alloy 5052 H32 Datasheet
Aluminium 5052 is known for its great workability allowing tight bend radii of 1.5T, it is a high strength non heat treated alloy and is corrosion resistant which makes it ideal for manufacturing of outdoor enclosures
Applications for Aluminium Alloy 5052
- Small Marina Craft
- Outdoor Enclosures
- Cabinets
- Panelling & Cladding
Chemical Compositions of Aluminium Alloy 5052
| Element | Composition % |
|---|---|
| Manganese (Mn) | 0.0 - 0.10 |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Copper (Cu) | 0.0 - 0.10 |
| Magnesium (Mg) | 2.2-2.8 |
| Silicon (Si) | 0.0 - 0.25 |
| Zinc (Zn) | 0.0 - 0.10 |
| Chromium (Cr) | 0.15 - 0.35 |
| Aluminium (Al) | Balance |
Mechanical Properties of Aluminium Alloy 5052 - H32
| Property | Value |
|---|---|
| Proof Stress | 160 Min MPa |
| Tensile Strength | 215 - 265 MPa |
| Elongation at 50 mm | 12 Min % |
| Hardness Brinell | 61 HB |
| Bend Radius 90° | 1.5 x t |
| Please note that Mechanical Properties shown are for H32 temper | |
Bending Properties of Aluminium Alloy 5052
Aluminium Alloy 5052 is capable of being bent cold through an angle of 90 degrees around a pin having a radius equal to 1.5 times the thickness (t) of the sheet without cracking.
Aluminium Alloy 5052 Weldability
| Gas | Good |
|---|---|
| Arc | Excellent |
| Brazability | Average |
| Resistance | Average |
Aluminium Alloy 5052 Fabrication
| Machinability | Average |
|---|---|
| Workability - Cold | Good |
Generic Physical Properties of Aluminium Alloy 5052
| Property | Value |
|---|---|
| Density | 2.68 g/cm3 |
| Melting Point | 608°C |
| Thermal Expansion | 23.70 ×10−6 /K |
| Modulus of Elasticity | 70 GPa |
| Thermal Conductivity | 138 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.0495 ×10−6Ω.m |
Download PDF Version
Download the full PDF version of the Aluminium Alloy 5052 H32