Aluminium Alloy 3105-F Datasheet
Aluminium Alloy 3105 is an essentially 98% pure aluminium alloy with minor additions for strength.It is used in general sheet metal works requiring greater strength than is provided by 1000 series alloys. Most commonly this alloy is stocked in Chequered plates. It is not hardenable by heat treatment. Corrosion resistance, formability and welding characteristics are excellent
Applications for Aluminium Alloy 3105
- Vehicle Bodies
- Refrigerated Trucks
- Ambulances
- Cold Rooms
- Anti skid flooring
- Ship platforms
- Stair Treads
Chemical Compositions of Aluminium Alloy 3105
| Element | Composition % |
|---|---|
| Silicon (Si) | 0.6 |
| Iron (Fe) | 0.05 - 0.30 |
| Copper (Cu) | 0.05 - 0.30 |
| Manganese (Mn) | 0.30 - 0.80 |
| Magnesium (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| Chromium (Cr) | 0.05 - 0.30 |
| Zinc (Zn) | 0.0 - 0.40 |
| Titanium (Ti) | 0.05 - 0.10 |
| Total (Others) | 0.0 - 0.15 |
| Other (Each) | 0.0 - 0.05 |
| Aluminium (Al) | Balance |
Mechanical Properties of Aluminium Alloy 3105-F
| Property | Value |
|---|---|
| Proof Stress | 115 Min MPa |
| Tensile Strength | 110 - 145 MPa |
| Elongation at 50 mm | 20 Min % |
| Hardness Brinell | 45 HB |
| Please note that Mechanical Properties shown are for F temper | |
Aluminium Alloy 3105 Weldability
| Gas | Very Good |
|---|---|
| Arc | Very Good |
| Brazability | Very Good |
| Resistance | Excellent |
Aluminium Alloy 3105 Fabrication
| Machinability | Acceptable |
|---|---|
| Workability - Cold | Good |
Generic Physical Properties of Aluminium Alloy 3105
| Property | Value |
|---|---|
| Density | 2.71 g/cm3 |
| Melting Point | 643 - 657°C |
| Thermal Expansion | 23.1 ×10−6 /K |
| Modulus of Elasticity | 69.5 GPa |
| Thermal Conductivity | 160 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.034 ×10−6Ω.m |
Download PDF Version
Download the full PDF version of the Aluminium Alloy 3105-F