Aluminium Alloy 1100 H14 Datasheet
Aluminium Alloy 1100 is a popular grade of aluminium for general sheet metal work where moderate strength is required. Aluminium Alloy 1100 is known for its excellent corrosion resistance, high ductility and highly reflective finish.
Applications for Aluminium Alloy 1100
- General sheet metal works
- Lightly stressed panels
- Architectural flashings
- Name/number plates
- Heat exchangers
- Food containers
- Light reflectors
Chemical Compositions of Aluminium Alloy 1100
| Element | Composition % |
|---|---|
| Silicon + Iron | 1 |
| Copper (Cu) | 0.05 - 0.20 |
| Manganese (Mn) | 0.0 - 0.50 |
| Zinc (Zn) | 0.0 - 0.10 |
| Total (Others) | 0.0 - 0.15 |
| Other (Each) | 0.0 - 0.05 |
| Aluminium (Al) | 99 |
Mechanical Properties of Aluminium Alloy 1100
| Property | Value |
|---|---|
| Proof Stress | 95 Min MPa |
| Tensile Strength | 110 - 145 MPa |
| Elongation at 50 mm | 5 Min % |
| Hardness Brinell | HB |
Please note that Mechanical Properties shown are for H14 temper
Aluminium Alloy 1100 Welding Applications
| Gas | Excellent |
|---|---|
| Arc | Excellent |
| Brazability | Excellent |
| Resistance | Excellent |
Aluminium Alloy 1100 Fabrication
| Machinability | Poor |
|---|---|
| Workability - Cold | Very Good |
Generic Physical Properties of Aluminium Alloy 1100
| Property | Value |
|---|---|
| Density | 2.71 g/cm3 |
| Melting Point | 643 - 657°C |
| Thermal Expansion | 23.6 ×10−6 /K |
| Modulus of Elasticity | 68 GPa |
| Thermal Conductivity | 222 W/m.K |
| Electrical Resistivity | >0.292 ×10−6Ω.m |
Download PDF Version
Download the full PDF version of the Aluminium Alloy 1100 H14